top of page

Well, Hello Again

IN one of those loveable little quirks of football knockout competitions, Tiverton Town have been drawn to play at Swindon Supermarine in the third qualifying round of this season’s FA Trophy, one week after the two teams meet in the Southern League Premier Division South.


The tie takes place on Saturday, October 7, with Yellows and Marine having re-arranged their league match at the Ian Moorcroft Stadium for this Saturday, September 30.


FULL DRAW

1 Avro v Warrington Rylands

2 Bootle v Bamber Bridge

3 North Ferriby v Atherton Collieries

4 Bradford (Park Avenue) v Nantwich Town

5 Lancaster City v City of Liverpool

6 Hanley Town v Macclesfield

7 Morpeth Town v FC United of Manchester

8 Ashton United v Brighouse Town

9 Workington v Hyde United

10 Radcliffe v Whitby Town

11 Gainsborough Trinity v Guiseley

12 Worksop Town v Stockbridge Park Steels

13 Marske United v Marine

14 Quorn v AFC Telford United

15 Long Eaton United v Stourbridge

16 Stratford Town v Basford United

17 Redditch United v Leamington

18 Harborough Town v Biggleswade

19 Barwell v Mickleover

20 St Ives Town v Kettering Town

21 Bromsgrove Sporting v Halesowen Town

22 Anstey Nomads v Alvechurch

23 Royston Town v Coalville Town

24 Boldmere St Michaels v Leighton Town

25 Stafford Rangers v Sporting Khalsa

26 Hitchin Town v Stamford

27 Matlock Town v Bedford Town

28 Ilkeston Town v Walsall Wood

29 Nuneaton Borough v Carlton Town

30 Carshalton Athletic v Cray Valley (PM)

31 Hendon v AFC Sudbury

32 Westfield v Leatherhead

33 Leiston v Hornchurch

34 Walton & Hersham v Canvey Island

35 Chesham United v Enfield Town

36 Bognor Regis Town v Hayes & Yeading United

37 Horsham v Brightlingsea Regent

38 Harrow Borough v Margate

39 Cheshunt v Dulwich Hamlet

40 Badshot Lea v Redbridge

41 Beaconsfield Town v Ashford United

42 Potters Bar Town v Berkhamsted

43 Needham Market v Cray Wanderers

44 Hanwell Town v Bracknell Town

45 Heybridge Swifts v Chatham Town

46 Lewes v Lowestoft Town

47 South Park (Reigate) v Hashtag United

48 Concord Rangers v Hythe Town

49 Wingate & Finchley v Bury Town

50 Ramsgate v Sheppey United

51 Hastings United v Kingstonian

52 Billericay Town v Felixstowe & Walton United

53 Whitehawk v Ascot United

54 Folkestone Invicta v Haringey Borough

55 Didcot Town v Cribbs

56 Poole Town v Sholing

57 Basingstoke Town v Kidlington

58 Bishop’s Cleeve v Frome Town

59 Swindon Supermarine v Tiverton Town

60 Larkhall Athletic v Mousehole

61 Gosport Borough v Salisbury

62 Merthyr Town v Dorchester Town

63 AFC Totton v Plymouth Parkway

64 Winchester City v Hungerford Town


MATCH DATES

The default date for matches in the Third Round Qualifying is Saturday, October 7, kick-off 3pm.

There are no replays. When a match is drawn after 90 minutes, the winner shall be determined by the taking of kicks from the penalty mark in accordance with the procedure adopted by The International Football Association Board.


If a match is postponed, this must be rescheduled and played within the postponement window, on or before Thursday, October 12.

210 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page